Scottish Smallbore Rifle Association

Proud supporter of the 2014 Commonwealth Games in Glasgow

Online SSRA membership application and renewal plus competition entry application is available here

News Contact us Who we are Updated: 2014 tablet calendar FAQ Journal Links . Merchandise

Hall of Fame Squads & Athletes 2014 Grand Prix Classifications . Scottish Records Coaching Courses Discussion Forum

Competition History (revised) Domestic Results International Competitions International Results

ISSF Rules . Policies  Development & Performance New: Help for Clubs

            

Follow us on Twitter @SSRAsite

 

                                                                                                                                              

Produced in co-operation with

click on the logo to visit site

 

10m Air Rifle Championships

Former Winners:

 
   Open  Ladies Open  Junior Open Disabled Open 

2014

Finbar Ryley Newcastle Uni Jen McIntosh Bon Accord Men: Gavin Riome. Women: Seonaid McIntosh Clachnacuddin - Alloa

No Entrants

2013

Robin Law Club Jen McIntosh Bon Accord Seonaid McIntosh Alloa

No Entrants

2012

Neil Stirton Bon Accord Jen McIntosh Bon Accord Women: Kathryn Williamson Dumfries

No Entrants

2011

James Paterson Driffield Sian Corish Swansea Men: Callum Seale Watsonians

No Entrants

2010

Robin Law Alloa Jen McIntosh Bon Accord Jen McIntosh Bon Accord  No Entrants  

2009

Ken Parr Croydon Jen McIntosh Bon Accord Men: Fraser Cheetham. Women: Jen McIntosh Watsonians - Bon Accord

No Entrants

2008

Graham Rudd Watsonians Emma Cole-Hamilton Robert Gordon's University Jennifer McIntosh Dollar Academy

No Entrants

2007

Graham Rudd Watsonians Emma Cole-Hamilton Robert Gordon's University Nathan Sutherland Kodak

No Entrants

2006

David Rattray Glenrothes Rebekka Pidgley Fareham Rebekka Pidgley Fareham

No Entrants

2005

John Croydon City of Birmingham Heather Rudd Aberdeen University Heather Rudd Aberdeen University

No Entrants

2004

David Rattray Glenrothes Emma Cole-Hamilton Bon Accord Emma Cole-Hamilton Bon Accord  Di Coates  DRA

2003

David Rattray Glenrothes Hayley Platts Burton Emma Cole-Hamilton Bon Accord

No Entrants

 2002 Rhian Floyd Leominster Rhian Floyd Leominster Graham Rudd Watsonians

No Entrants

 2001 Chris Hector Bedford Janis Thomson Crewe Stuart Rillie Balerno & Currie  Claire Priest  Pinderfields
 2000 David Rattray Glenrothes Debbie Venables Brimfield Stuart Rillie Balerno & Currie  Di Coates  DRA
 1999 Robin Law Alloa & District Debbie Venables Brimfield Stuart Rillie Balerno & Currie  Di Coates  DRA
 1998 Debbie Venables Brimfield Debbie Venables Brimfield Stuart Rillie Balerno & Currie

 N/A

 1997 Robin Law Alloa & District Shirley McIntosh E U Alumni Andrew Rycraft Glasgow Rail
 1996 Donald McIntosh E U Alumni Shirley McIntosh E U Alumni Andrew Rycraft Glasgow Rail
 1995 Robin Law Stirling RI     Andrew Rycraft Glasgow Rail
 1994 Robin Law Stirling RI Hayley Jones Burton Andrew Rycraft Glasgow Rail
 1993 Di Coates   Hayley Jones Burton Andrew Rycraft Glasgow Rail
 1992

 No Competition

 1991

 No Competition

 1990 Robin Law Stirling RI

 N/A

David Rattray Glasgow Rail

 N/A

 1989 Robin Law Stirling RI David Rattray Glasgow Rail
 1988 Jackie Hepburn BPSA David Rattray STSC
 1987 Simon Riley Edinburgh University Mike Carson Edinburgh University
 1986 Billy MacNeil Chobham & District Adrian Morris Cynon Valley
 1985 Di Coates    

 

 

 Confined

 Ladies Confined

 Junior Confined

 Disabled Confined

2008

Graham Rudd Watsonians Emma Cole-Hamilton Robert Gordon's University Jennifer McIntosh Dollar Academy No Entrants

2007

Graham Rudd Watsonians Emma Cole-Hamilton Robert Gordon's University Jennifer McIntosh Dollar Academy No Entrants

2006

David Rattray Glenrothes Shirley McIntosh Callander M Whigham Balerno & Currie No Entrants
2005 David Rattray Glenrothes Heather Rudd Aberdeen University Heather Rudd Aberdeen University No Entrants
2004 David Rattray Glenrothes Emma Cole-Hamilton Bon Accord Emma Cole-Hamilton Bon Accord No Entrants
2003 David Rattray Glenrothes Emma Cole-Hamilton Bon Accord Emma Cole-Hamilton Bon Accord No Entrants
2002 David Rattray Glenrothes Shirley McIntosh E U Alumni Graham Rudd Watsonians

No Entrants

2001 David Rattray Glenrothes Janis Thomson Crewe Stuart Rillie Balerno & Currie

 No Entrants

2000 David Rattray Glenrothes Shirley McIntosh E U Alumni Stuart Rillie Balerno & Currie

 No Entrants

1999 Robin Law Alloa & District Tricia Littlechild E U Alumni Stuart Rillie Balerno & Currie

 No Entrants

1998 Robin Law Alloa & District Shirley McIntosh E U Alumni Stuart Rillie Balerno & Currie

 N/A

1997 Robin Law Alloa & District Shirley McIntosh E U Alumni Andrew Rycraft Glasgow Rail
1996 Donald McIntosh E U Alumni Shirley McIntosh E U Alumni Andrew Rycraft Glasgow Rail
1995 Robin Law Stirling RI Shirley McIntosh E U Alumni Andrew Rycraft Glasgow Rail
1994 Robin Law Stirling RI Shirley McIntosh E U Alumni Andrew Rycraft Glasgow Rail
1993 Ronnie Sellar E U Alumni Tricia Littlechild E U Alumni Andrew Rycraft Glasgow Rail
1992

No Competition

1991

No Competition

1990 Robin Law Stirling RI

 N/A

David Rattray Glasgow Rail

 N/A

1989 Robin Law Stirling RI David Rattray Glasgow Rail
1988 Jackie Hepburn BPSA David Rattray STSC
1987 Simon Riley Edinburgh University B Sutherland Glenrothes
1986 Billy MacNeil Chobham & District N Smith Glenrothes
1985 Ian Rae Linwood

 N/A

1984 Billy MacNeil Chobham & District

 N/A

1983 Billy MacNeil Chobham & District    
1982 Billy MacNeil Chobham & District I M A Ogilvie No. 5 Alva
1981 Ian Shirra-Gibb Chobham & District    
1980 Ian Shirra-Gibb Chobham & District A J Sprott Glasgow Rail
1979 Alan Stewart Glasgow Rail Alan Stewart Glasgow Rail
1978 Alan Campbell-Smith Ardeer Alan Stewart Glasgow Rail
 

Back to Competition Programme.


2000-2014 Scottish Smallbore Rifle Association